دکتر قیصر امین پور قسمت دوم


  .   .  .

در سال ۶۸ موفق به کسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد .
 سال هاى 1365 و 1375 جایزه جشنواره کتاب کانون پرورش فکرى کودکان و نوجوان را از آن خود کرد و نیز برنده تندیس ماه طلایی برگزیده شعر کودک و نوجوان 20 سال انقلاب نیز شد . سپس در سال ۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس گردید .

 " برگزیده دو دفتر "  تنفس صبح  " و "  در کوچه آفتاب " با عنوان "  گزیده دو دفتر شعر " در سال 69 از قیصر بوسیله انتشارات سروش منتشر می شود .

"در کوچه آفتاب" دفتری از رباعی و دوبیتی  و "  تنفس صبح  " تعدادی از غزلها و شعرهای سپید بود. امین پور هیچگاه اشعار فاقد وزن نسرود و در عین حال این نوع شعر را نیز هرگز رد نکرد  .

دکتر با چاپ  " آینه های ناگهانی " درک روشن تری از شعر و ادبیات را نشان میدهد  .
بکاربردن ساختار نو در این مجموعه  و تحول کیفی و کمی سروده ها ، قیصر را بعنوان شاعری تاثیر گذار و نیز شاعری از نسل جدید درمیان هنرمندان پیشرو انقلاب معرفی می کند .

در اواسط دهه هفتاد دومین دفتر از اشعاردکتر امین‏پور با عنوان "آینه ‏هاى ناگهان 2"منتشر مى‏شود  که بعدها در کتاب‏هاى درسى به عنوان نمونه ‏هایى از شعرهاى موفق نسل انقلاب نوشته می شود .

در سال 78 گزینه اشعار قیصر در کنار  گزینه اشعار شاملو ، فروغ ، نیما و  . . .  چاپ می شود .
در سال 81 جدید ترین کتاب  شعر امین پور به نام  " گل ها همه افتابگردانند  " بوسیله انتشارات مروارید منتشر شد که به چاپهای متعددی رسید  .


در سال 1382 نیز به عنوان عضو پیوسته فرهنگستان ادب و زبان فارسی برگزیده شد و در همین سال علیرغم تمایلش از سردبیری سروش نوجوان استعفا داد  .
در تابستان 86 " دستور زبان عشق " اخرین دفتر شعر دکتر قیصر امین پور منتشر شد و در کمتر از یک ماه به چاپ دوم رسید  .

ایشان کارهای چاپ‌نشده‌ی سیدحسن حسینی را به سرانجام رساندند و قرار بود کلیات حسینی فقید زیر نظر او منتشر شود؛ اما   .   .   .
این شاعر و استاد دانشگاه حدود ساعت 3 بامداد سه‌شنبه هشتم آبان‌ماه ١٣٨۶ در حالی‌که چندماهی بود 48ساله شده بود، پس از تحمل سال‌ها درد و بیماری بر اثر ایست قلبی درگذشت  .

دکتر قیصر امین پور پس از تصادفی در سال ۱۳۷۸ همواره از بیماری‌های مختلف رنج می‌برد و حتی  دو عمل جراحی قلب و پیوند کلیه را پشت سر گذاشته بود  پیکر این شاعر در زادگاهش گتوند و در کنار مزار شهدای گمنام این شهرستان به خاک سپرده شد .
پس از مرگ وی میدان شهرداری منطقه 2 واقع در سعادت آباد به نام قیصر امین پور نامگذاری شد   .  .   .

 

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
امیر مهدی

بابت عوض کردن رنگ فونت مرسییییییی[گل][گل]

چوپانی

سلام یاد و خاطر قیصر امین پور را گرامی میداریم ممنون از قلم شما پایدار باشید

رعد.ا

سلام این وبتونم مثل قبلی ها جالبه . مانعی ندارد و صاحب اختیارید [گل][گل] یا علی[گل][گل]